Conference Committees

Names are indicated in Alphabetical order

General Chairs

  • Julien Bourgeois, UFC/FEMTO-ST Institute, France
  • Frédéric Magoulès [link], Ecole Centrale Paris, France

Program Chairs

  • Souheil Khaddaj, Kingston University, UK

Finance Chairs

  • Dominique Dhoutaut, Université de Franche-Comté , France

Workshop Chairs

  • Didier El Baz, LAAS-CNRS, France
  • Hakim Mabed, Université de Franche-Comté , France

Steering Committee

  • Beniamino Di Martino, Second University of Naples, Italy
  • Laurence T. Yang, St. Francis Xavier University, Canada

Scientific Committee

  • Workshop: The 6th IEEE International Workshop on Multicore and Multithreaded Architectures and Algorithms (M2A2 2014)
    • Chairs
      • Houcine Hassan, Universitat Politècnica de València, Spain
      • Julio Sahuquillo, Universitat Politècnica de València, Spain
    • Steering Committee
      • Laurence T. Yang, St. Francis Xavier University, Canada
      • Jong Hyuk Park, Korea
    • Program Committee
      • Hideharu Amano, Japan
      • Hamid R. Arabnia, USA
      • Saddek Bensalem, France
      • Rabie Ben-Atitallah, France
      • Luis Gomes, Portugal
      • Antonio Gentile, Italy
      • Roberto Giorgi, Italy
      • Zonghua Gu, Hong Kong
      • Rajiv Gupta, USA
      • Shih-Hao Hung, Taiwan
      • Eugene John, USA
      • Sebastian Lopez, Spain
      • Smail Niar, France
      • Yoshimasa Nakamura, Japan
      • Sabri Pllana, Austria
      • Sander Stuijk, Netherlands
      • Zili Shao, Hong Kong
      • Kostas Siozios, Grece
      • Kenjiro Taura, Japan
      • Sami Yehia, France
      • ZhuYongxin, China
      • Yang Xiang, Australia
  • Workshop: HPC-CFD in Energy/Transport Domains
    • Chairs
      • Christophe Calvin, CEA, France
      • Thien Hiep Le, ONERA, France
      • Alain Refloch, ONERA, France
  • Workshop: International Workshop on Embedded Multi-core Computing and Applications
    • Chairs
      • Che-Lun Hung, Providence University
  • Track: Web Services and Internet Computing
    • Chair
      • Philipp Brune, University of Applied Sciences Neu-Ulm
    • Program Committee
      • Oscar Diaz, University of the Basque Country
      • Schahram Dustdar, Vienna University of Technology
      • Andrea Kienle, University of Applied Sciences and Arts Dortmund
      • Zaki Malik, Wayne State University
      • Daniel Port, University of Hawai'i at Manoa
      • Teppo Räisänen, Oulu University of Applied Sciences
      • Rajeev Raje, Indiana University-Purdue University
      • Kewei Sha, Oklahoma City University
      • Stefan Wind, Fujitsu Research
      • Guido Wirtz, Otto-Friedrich Universität Bamberg
  • Track: Cloud Computing
    • Chair
      • Rabih Bashroush, University of East London
    • Program Committee
      • Rajdeep Bhowmik, Cisco, USA
      • Wassim El Hajj, American University of Beirut, LB
      • Wasif Gilani, SAP, UK
      • Ming Mao, University of Virginia, USA
      • Hamid Mcheick, Université du Québec à Chicoutimi, CA
      • Moustafa Noureddine, Microsoft, USA
      • Jithesh Puthen Veettil, Oxford University, UK
      • Daniel Schatz, Thomson Reuters, UK
      • Ivor Spence, Queen’s University Belfast, UK
  • Track: Parallel and Distributed System Architectures
    • Chairs
      • Julio Sahuquillo, Universitat Politècnica de València, Spain
      • Mohammad Mehedi Hassan, King Saud University, Saudi Arabia
    • Program Committee
      • Jemal Abawajy, Deakin University, Australia
      • Dewan Ahmed, University of Ottawa, Canada
      • Hideharu Amano, Keio University, Japan
      • Sandro Bartolini, Università di Siena, Italy
      • María E. Gómez, Universitat Politècnica de València, Spain
      • Crispin Gómez Requena, Universitat de Castilla la Mancha, Spain
      • Houcine Hassan, Universitat Politècnica de València, Spain
      • Seongsoo Hong, Seoul National University, Korea
      • Eui-Nam Huh, Kyung Hee University, Korea
      • Hai Jiang, Arkansas State University, USA
      • Ricky Kwok, University of Hong Kong, Hong Kong
      • Sonia Lopez Alarcon, Rochester Institute of Technology, USA
      • Pierre Michaud, INRIA, France
      • Mukaddim Pathan, Telstra Corporation Limited, Australia
      • Salvador Petit, Universitat Politècnica de València, Spain
      • Md. Obaidur Rahman, Dhaka University of Engineering and Technology (DUET), Gazipur, Bangladesh
      • Seung Son, Northwestern University, USA
      • Biao Song, KyungHee University, Korea
      • Yong Zhao, University of Electronic Science and Technology of China, China
      • Yongxin Zhu, Shanghai Jiao Tong University, China
  • Track: Trust, Security and Privacy
    • Chair
      • Bernardi Pranggono, Glasgow Caledonian University
    • Program Committee
      • Irfan Ahmed, University of New Orleans
      • Mohamed Ali Kaafar, NICTA
      • Yan Bai, University of Washington Tacoma
      • Yu Chen, SUNY - Binghamton
      • Roberto Di Pietro, Bell Labs
      • Eul Gyu Im, Hanyang University
      • Gerhard Hancke, City University of Hong Kong
      • Jiankun Hu, University of New South Wales
      • Luis Javier Garcia Villalba, Universidad Complutense de Madrid
      • Mike Just, Glasgow Caledonian University
      • Muhammad Khurram Khan, King Saud University
      • Gregorio Martinez, University of Murcia
      • Kieran McLaughlin, Queen's University Belfast
      • Vladimir Oleshchuk, University of Agder
      • Sherman S. M. Chow, Chinese University of Hong Kong
      • Christoph Sorge, University of Paderborn
      • Victor Villagra, Technical University of Madrid
      • Natalija Vlajic, York University
      • Weichao Wang, University of North Caroline at Charlotte
      • Qian Wang, Wuhan University
  • Track: High-Performance Scientific and Engineering Computing
    • Chair
      • Nikos Christakis, University of Crete
    • Program Committee
      • Alexander Byrski, AGH University of Science and Technology, Cracow
      • Dan Chen,
      • Georges Da Costa,
      • Gregoire Danoy,
      • Vagelis Harmandaris,
      • Stelios Kapetanakis,
      • Joanna Kolodziej,
      • Laurent Lefevre, University of Lyon
      • Chen Liu, Clarkson University
      • Esmond Ng,
      • Ewa Niewiadomska Szynkiewicz,
      • Michael Plexousakis,
      • Florin Pop, University POLITEHNICA of Bucharest, Romania
      • Federico Silla,
      • Andrei Tchernykh,
      • Meiqing Wang,
      • Lizhe Wang,
      • Wei Xue,
  • Track: Parallel and Distributed Algorithms
    • Chair
      • Choi-Hong Lai, University of Greenwich, UK
    • Program Committee
      • Horacio Gonzalez-Velez, National College of Ireland, UK
      • Angus Grandison, University of Greenwich, UK
      • Souheil Khaddaj, Kingston University, UK
      • Alfred Loo, Lingnan University, Hong Kong, China
      • Frederic Magoules, Ecole Centrale Paris, France
      • Ron Perrott, University of Oxford, UK
      • Eero Vainikko, University of Tartu, Estonia
      • Hai Xiang Lin, Technical University of Delft, the Netherlands
  • Track: Mobile Computing and Wireless Communications
    • Chair
      • Vesna Brujic-Okretic, Kingston University
    • Program Committee
      • Matthew Casey,
      • Martin Colbert,
      • Vasilis Friderikos,
      • Maria Martini,
      • Nada Philip,
      • Christos Politis,
      • Muttukrishnan Rajarajan,
      • Veselin Rakocevic,
      • Dionysia Triantafyllopoulou,
      • Martin Tunnicliffe,
  • Track: Utility Computing
    • Chair
      • Rami Bahsoon, University of Birmingham, UK
  • Program Committee
    • Nour Ali, University  of Brighton, UK
    • Saleem Bhatti, University of St Andrews, Scotland
    • Rajkumar Buyya, University of Melbourne, Australia
    • Radu Calinescu, University of York, UK
    • Schahram Dustdar, Vienna University of Technology, Austria
    • Patrick Hung, University of Ontario Institute of Technology, Canada
    • Peter Lewis, Aston University, UK
    • Mirco Musolesi, University of Birmingham, UK
    • Ivan Mistrik, Independent Consultant, Germany
    • David Parker, University of Birmingham, UK  
    • Christian Plessl, University of Paderborn, Germany
    • Omer Rana, Cardiff University, UK
    • Rachid Anane,  University of Coventry, UK
    • Georgios Theodoropoulos, University of Durham, UK
  • Track: Languages and Compilers for High Performance Computing
    • Chair
      • Alex Shafarenko, University of Hertfordshire
    • Program Committee
      • Kevin Hammond, University of St Andrews
      • Sergei Gorlatch, University of Münster  
      • Clemens Grelck, University of Amsterdam
      • Stefan Herhut, Google  
      • Frank Penczek,  Intel
      • Sven-Bodo Scholz,  Heriot Watt University
      • Stefan Schaeckeler, CISCO
  • Track: Collaborative and Cooperative Environments
    • Chair
      • Massimo Ficco, Second University of  Naples
    • Program Committee
      • Fatos Xhafa, Universitat Politècnica de Catalunya
      • Francesco Palmieri, Second University of Naples
      • Joanna Kolodziej, Cracow University of Technology
      • Jack Dongarra, University of Tennessee
      • Aniello Castiglione, Università degli Studi di Salerno
      • Nik Bessis, University of Derby,
      • Costin Badica, University of Craiova
  • Track: Computer networks
    • Chair
      • Al-Dubai Ahmed, Edinburgh Napier University, UK
  • Track: Pervasive ubiquitous computing and intelligence
    • Chair
      • Nathalie Mitton, INRIA, France
    • Program Committee
      • Ibrahim Amadou, Inria, France
      • Rajkumar Buyya, University of Melbourne, Australia
      • Claudia Campolo, University "Mediterranea" of Reggio Calabria, Italy
      • Hakima Chaouchi, Telecom Sud Paris, France
      • Edgar Chavez, UNIVERSIDAD MICHOACANA DE SAN NICOLAS DE HIDALGO, Mexico
      • Lu Liu, University of Derby, United Kingdom
      • Tomas Margalef, Universitat Autònoma de Barcelona, Spain
      • Enrico Natalizio, Université Technologique de Compiègne, France
      • Michael O'Grady, University College Dublin, Ireland,
      • Etienne Rivière, University of Neuchatel, Switzerland
      • Ali Shahrabi, Glasgow Caledonian University, United Kingdom
      • Willem Smit, Stellenbosch University, South Africa
      • Bo Yang, University of Electronic Science and Technology of China, China
  • Track: Grid and cluster Computing
    • Chair
      • Marco Guazzone, University of Piemonte Orientale
    • Program Committee
      • George Bosilca, Innovative Computing Laboratory - University of Tennessee
      • Elisabeth Brunet, Télécom SudParis
      • Schahram Dustdar, TU Wien
      • Leandro Fontoura-Cupertino, IRIT, France
      • Violeta Holmes, University of Huddersfield
      • Robert Hsu, Chung Hua University
      • Kuo-Chan Huang, Department of Computer Science, National Taichung University of Education
      • Shadi Ibrahim, INRIA Rennes
      • Helen Karatza, Aristotle University of Thessaloniki
      • Rainer Keller, HFT Stuttgart
      • Nectarios Koziris, National Technical University of Athens
      • Lena Mashayekhy, Wayne State University, USA
      • Jack Poulson, Georgia Institute of Technology, USA
      • Ioan Raicu, Illinois Institute of Technology
      • Chiu Tan, Temple University
      • Paolo Trunfio, DEIS, University of Calabria
      • Si-Qing Zheng, Univ of Texas at Dallas
  • Track: Embedded Systems
    • Chair
      • Francoise Sailhan, CNAM, France
    • Program Committee
      • Javier Baliosian, Univ. of the republic
      • Jean-Francois Lalande, LIFO laboratory
  • Track: Database Applications and Data Mining
    • Chair
      • Mohamed Gaber Robert Gordon University
    • Program Committee
      • Zahraa Abdallah,
      • Mohammed Abdelsamea,
      • Mihaela Cocea,
      • Marwan Hassani,
      • Sherif Sakr,
      • Frederic Stahl,
  • Track: Distributed Systems and Applications
    • Chair
      • Eugen Dedu, UFC/Institut
    • Program Committee
      • Rajdeep Bhowmik, Cisco Systems, Inc.
      • Violeta Felea, LIFC
      • Dan Grigoras, UCC
      • Peter Kropf,  UNINE, Switzerland
      • Christian Müller-Schloer, Leibniz Universität
      • Benoît Piranda, UFC/FEMTO-ST Institute, France
      • Guojun Wang, Central South University
    • Track: Telecommunications
      • Chair
        • Lei Liu, Shandong University
      • Program Committee
        • Muneer Bani Yasin, Jordan University of Science and Technology
        • Olivier Barais, University of Rennes, France
        • Reneta Barneva, Department of Computer and Information Sciences Fredonia, New York
        • Zhiyuan Chen, University of Maryland, Baltimore County
        • Jiangbo Dang, Siemens Corporate Technology, Princeton, New Jersey, USA
        • Xiaofeng Ding, Huazhong University of Science and Technology, China.
        • Takafumi Hayashi , University of Aizu
        • Yuchen, Huazhong University of Science and Technology
        • Romdhani Imed, Edinburgh Napier University
        • Kazuki Joe, Nara women's Univeristy
        • Vitaly Klyuev, University of Aizu
        • Satoshi Kurihara, Graduate School of Information Systems, The University of Electro-Communications
        • Kuan-Ching Li, Providence University
        • Zhang Liqiang, Indiana University
        • Joan Lu, Huddersfield
        • Zakaria Maamar,
        • Min Manki, South Dakota State University
        • Satoru Ohta, Toyama Prefectural University
        • Weizhong Qiang, Huazhong University of Science and Technology, China.
        • Zheng Ran, Huazhong University of Science and Technology, China.
        • Lei Shu, Guangdong University of Petrochemical Technology
        • In Hyun Nahm, Sunmoon University
        • H.Kitazawa, Tokyo University of Agriculture and Technology
        • Quang Vinh Nguyen, University of Western Sydney, Australia
        • Chao-Tung Yang, Tunghai University
        • M. Younas, Oxford Brookes University
    • Track: Tools and Environments for Software Development
      • Chair
        • Christos Kartsaklis, Oak Ridge National Laboratory
      • Program Committee
        • Marco Aldinucci, University of Torino
        • Siegfried Benkner, University of Vienna
        • Joao Cardoso, FEUP/Universidade do Porto
        • Bryan Catanzaro, NVIDIA
        • Luiz Derose, Cray
        • Christopher Gottbrath, Rogue Wave Software
        • Jeremy Kepner, Massachusetts Institute of Technology
        • Volodymyr Kindratenko, University of Illinois at Urbana-Champaign
        • Bettina Krammer, Université de Versailles St-Quentin-en-Yvelines (UVSQ) / Exascale Computing Research (ECR)
        • Ashok Krishnamurthy, Renaissance Computing Institute
        • Alexey Lastovetsky, University College Dublin
        • John Linford, ParaTools, Inc.
        • Frederic Loulergue, LIFO, Universite d'Orleans
        • Kengo Nakajima, The University of Tokyo
        • Jean-François Mehaut, Laboratoire LIG
        • Alexander Supalov, Intel GmbH
        • Jie Tao, Karlsruhe Institute of Technology
        • Ruud Van Der Pas, Oracle
        • Xingfu Wu, Texas A&M University
        • Brian Wylie, Juelich Supercomputing Centre
    • Track: Biological/Molecular Computing
      • Chairs
        • Marian Gheorghe, University of Sheffield
        • Savas Konur, University of Sheffield
      • Program Committee
        • Miguel Ángel Martínez-Del-Amor,
        • Alessio Bechini,
        • Peter Lewis,
        • Daniel Neagu ,
        • Claudio Zandron,
    • Track: Parallel and Distributed Software Technologies
      • Chair
        • Peter Dzwig, BCS
      • Program Committee
        • Graeme Burnett, ACM
        • Jim Cownie, Intel
        • William Fornaciari, Politecnico di Milano
        • Mauro Migliardi, University of Padua
        • José Miguel-Alonso, Euskal Herriko Unibersitatea
        • Alain Perbost, Thales Group
        • Cristina Silvano, Politecnico di Milano
        • Francis Wray, Kingston University
    • Track: Performance Evaluation and Measurement
      • Chair
        • Rasha Osman, Imperial College London, UK
      • Program Committee
        • Iwan Adhicandra, Universitas Bakrie, Indonesia
        • Muhammad Bilal, UCLA, USA
        • Pauline Chan, Bradford, UK
        • Dieter Fiems, Ghent University, Belgium
        • Gokce Gorbil, Imperial College London, UK
        • Marco Gribaudo, Politecnico di Milano, Italy
        • Omer H. Abdelrahman, Imperial College London, UK
        • Carlos Juiz, University of the Balearic Islands, Spain
        • Samia Loucif, AlHosn University, UAE
        • Is-Haka Mkwawa, University of Plymouth, UK
        • Mohamed Ould-Khaoua, Sultan Qaboos University, Oman
        • Pietro Piazzolla, Politecnico di Milano, Italy
        • Daniel Sadoc Menasché, Federal University of Rio de Janeiro, Brazil
        • Wei-Chih Ting, Industrial Technology Research Institute, Tawain
        • Ata Turk, Yahoo! Research Labs Barcelona, Spain
        • Muhammad Younas, Oxford Brookes University, UK
    • Track: Peer-to-Peer Computing
      • Chair
        • Lu Liu, University of Derby, UK
      • Program Committee
        • Jianxin Li, Beihang University
        • Zhiyuan Li, Jiangsu University
        • Yan Wu, Tongji University
        • Bo Yuan, University of Derby
    • Track: GPU Computing
      • Chair
        • Corinne Ancourt, MINES ParisTech 
      • Program Committee
        • Olivier Hermant, Mines-ParisTech, France
        • Tameesh Suri, Samsung Semiconductor, USA
        • Claude Tadonki, Mines-ParisTech, France
    • Track: Work-in-Process (WiP)
      • Chair
        • Eugen Dedu, Université de Franche-Comté, France

    Organizing Committee

    Local organization

    • Corinne Ancourt, MINES ParisTech
    • Abal-Kassim Cheik Ahamed [link], Ecole Centrale Paris, France
    • Olivier Hermant, MINES ParisTech
    • Catherine Le Caer, MINES ParisTech, Franc
    • Claire Medrala, MINES ParisTech, France

    Local coordination

    To be announced